Przepis na świąteczne pierniczki mam od mojej Teściowej i piekę je już 4 raz, bo to 4 święta, jakie jestem z moim, wcześniej Narzeczonym, a teraz już Mężem :) Przez 3 lata robiłam zawsze lukier z cukru pudru i mleka, w tym roku wypróbowałam nowy sposób, czyli lukier z białek. Jest równie dobry, tylko trochę bardziej delikatny, niż jego poprzednik. W każdym razie podam oba przepisy, byście mogli wybrać właściwy dla siebie. Wstawiam również zdjęcia pierniczków zrobionych z obiema rodzajami lukrów.
Poniżej znajduje się opis jak przyrządzić świąteczne pierniczki, a jeśli przemawia dla Was bardziej forma wizualna, to zapraszam do zobaczenia mojego pierwszego Filmu poświęconego właśnie tym pierniczkom świątecznym :)
Składniki:
500g mąki
40g przyprawy do piernika
3/4 łyżeczki sody
1 łyżeczka kakao
2 łyżeczki cynamonu
1 jajko
180g margaryny
70g cukru
150g miodu
Lukier z białek:
2 białka
1 szklanka cukru pudru
Dodatkowo:
+ barwniki spożywcze
+ kolorowe posypki
Lukier np. z mlekiem:
1 szklanka cukru pudru
Około 3 łyżki mleka (soku z cytryny lub wody)
Mąkę, sodę, przyprawę do piernika, cynamon i kakao, wsypujemy do miski i całość mieszamy. Następnie robimy łyżką dołek, do którego będziemy wlewać pozostałe składniki.
Margarynę, cukier i miód, zagotowujemy w garnuszku i pozostawiamy do wystygnięcia.
Gdy będą zimne, wlewamy do miski z suchymi składnikami i dodajemy jajko.
Całość dobrze wyrabiamy na jednolitą masę, po czym pakujemy w woreczek foliowy lub folię spożywczą i pozostawiamy na około 12 godzin. Najlepiej zarobić ciasto wieczorem i piec następnego dnia.
Odleżane ciasto wałkujemy na grubość 3 – 5mm, po czym wykrawamy foremkami różne kształty pierniczków i układamy je na blaszce wyłożonej pergaminem.
Pierniczki pieczemy około 5 – 7 minut w temperaturze 180°C. Po upieczeniu pozostawiamy do wystygnięcia.
Zimne pierniczki lukrujemy. Białka ubijamy na sztywno, po czym dodajemy do nich cukier puder i miksujemy jeszcze około 5 minut. Jeśli chcemy mieć kolorowe ciasteczka, gotową masę przekładamy do kilku miseczek i barwimy każdą na inny kolor.
Naczynie z lukrem, którego nie będziemy używać, najlepiej przykryć zmoczonym, (ale nieociekającym wodą) papierem kuchennym. W ten sposób będziemy mieć pewność, że lukier nie wyschnie.
Pierniczki pokrywamy lukrem, przy użyciu np. wypukłej części łyżeczki, małego nożyka lub innych przyborów. Pokrywane pierniczki obsypujemy kolorowymi posypkami lub pozostawiamy by wyschły.
Wysuszone pierniczki bez posypki można pomalować innym kolorem lukru, wystarczy przełożyć lukier do woreczka lub szprycy i narysować na pierniczkach co nam wena podpowie :)
Polukrowane pierniczki pozostawić by lukier dobrze wysechł.
Lukier z mlekiem, przyrządza się nieco szybciej niż ten z białek, wystarczy wsypać do miseczki cukier puder, wlać do niego mleko i wymieszać łyżeczką. Gotowym lukrem smarujemy pierniczki przy pomocy pędzelka i pozostawiamy by lukier wysechł. Można je posypać posypkami, ale lukier nie może być zbyt płynny, gdyż posypki mogą nam spłynąć.
Najlepiej polukrować pierniczki i zostawić do wyschnięcia, po czym zrobić nowy lukier, tym razem gęściejszy i przy pomocy szprycy bądź woreczka, namalować wzorki na pierniczkach.
Do lukru z dodatkiem mleka można dodać również barwnik spożywczy.
R E K L A M A | ||
Witam!Czy te ciasteczka musza lezakowac,aby zmiekly?Pozdrawiam!
OdpowiedzUsuńDz za przepis, robię lukier i biorę sie za ozdabiane :)
OdpowiedzUsuń