piątek, 3 kwietnia 2015

Cytrynowa babka w cytrynowej polewie


Przepis jest bardzo prosty, ciasto dość szybkie w zrobieniu i chyba z najbardziej podstawowych składników. Przepis dostałam go od cioci mojego męża, która zawsze ma fajne pomysły kulinarne :) Babka tradycyjna, a zarazem oryginalna przez smaczek, który robi polewa z kogla mogla i soku z cytryny. Pyszności :)

Ps. Babkę można zrobić na 2 sposoby:
1. Ważąc 4 rozbite jajka i dodając po tyle samo ile ważą: cukru, tłuszczu i mąki, plus 1 łyżeczkę proszku i skórkę otartą z cytryny.
2. Lub według poniższego przepisu, który napisałam po zważeniu jajek ( 1 średniej wielkości jajko waży około 50g).


Składniki:
4 jajka
200g cukru
200g margaryny lub masła 82%
200g mąki
1 łyżeczka proszku do pieczenia
Skórka otarta z 1 cytryny


Polewa:
1 żółtko
1 łyżka cukru
Sok wyciśnięty z 1 cytryny

Miękki tłuszcz ucieramy z cukrem do białości, po czym wbijamy do niego po jednym jajku, stale miksując. Następnie zwalniamy obroty na najniższe, dodajemy po trochu mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenie i miksujemy jeszcze około 5 – 7 minut na najwyższych obrotach. Na koniec dodajemy skórkę otartą z cytryny, mieszamy i przelewamy do formy ( okrągłej o średnicy około 22cm) dobrze wysmarowanej tłuszczem i ewentualnie wysypanej bułką tartą.

Babkę cytrynową pieczemy około 30 – 35 minut w 180C.

Po upieczeniu babkę pozostawiamy na około 5 minut w wyłączonym piekarniku, po czym wyjmujemy z pieca, pozostawiamy na kolejne 5 minut w formie i w tym czasie robimy polewę.

Żółtko ucieramy z cukrem przy użyciu widelca lub miksera na kogel mogel. Następnie dodajemy do niego sok wyciśnięty z cytryny i jeszcze raz miksujemy. Babkę delikatnie wyjmujemy z formy i rozprowadzamy po niej równomiernie polewę przy pomocy pędzla lub łyżeczki. Chodzi o to, by babka wpiła polewę, przez co zyska jeszcze bogatszy cytrynowy smak. Oblaną babkę pozostawiamy do wystygnięcia.

R E K L A M A
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Babki Wielkanocne 2015

Wielkanocne Wypieki

Wielkanocne Smaki - edycja V

Wielkanocne Smaki - edycja V

3 komentarze:

Printfriendly